top of page

Ciekawostki

Kiedy wymienić opony na zimowe? 

CzÄ™sto pierwszy Å›nieg jest dla wielu kierowców sygnaÅ‚em do zmiany opon na zimowe. Aby zapobiec sytuacjom, kiedy nagÅ‚a zmiana opon jest konieczna proponujemy zmieniać opony na zimowe wczeÅ›niej. DziÄ™ki temu zwiÄ™kszÄ… PaÅ„stwo poziom bezpieczeÅ„stwa i zapobiegnÄ… irytujÄ…cym i nagÅ‚ym sytuacjom.

OpierajÄ…c siÄ™ na naszym doÅ›wiadczeniu i charakterystyce klimatu w Polsce proponujemy jako optymalny moment zmiany wybrać przeÅ‚om października i listopadada, gdyż wtedy temperatury spadajÄ… poniżej 7 °C i należy wymienić opony na zimowe. Wtedy czÄ™sto, szczególnie nocami nastÄ™pujÄ… nagÅ‚e zaÅ‚amania pogody, które nie bÄ™dÄ… straszne dla PaÅ„stwa dziÄ™ki zimowym oponom. 



CiÅ›nienie powietrza w oponach a bezpieczeÅ„stwo. 

CiÅ›nienie powietrza w oponie jest jednym z gÅ‚ównych czynników majÄ…cych wpÅ‚yw na zużycie opony. Zatem można stwierdzić, iż dobór wÅ‚aÅ›ciwego ciÅ›nienia w oponie jest kluczem do uzyskania dÅ‚ugiej i bezawaryjnej eksploatacji.

Istnieje kilka ogólnych zasad, których stosowanie wydatnie przyczynia siÄ™ do przedÅ‚użenia żywotnoÅ›ci opon:

  • Utrzymywanie prawidÅ‚owego ciÅ›nienia zalecanego przez producenta opon i pojazdu. Powinno być one dostosowane do rzeczywistego obciążenia i prÄ™dkoÅ›ci pojazdu.

  • Sprawdzanie ciÅ›nienia powietrza regularnie raz w tygodniu (szczególnie przed dÅ‚uższymi podróżami).

  • Pomiaru dokonujemy zawsze na zimnym kole, gdyż podczas jazdy koÅ‚o nagrzewa siÄ™ a ciÅ›nienie powietrza w oponie roÅ›nie. I tak ciÅ›nienie z 200 kPa przy temperaturze 20 stopni Celsjusza po podgrzaniu koÅ‚a do 80 stopni Celsjusza roÅ›nie do 266 kPa.

  • Przy montażu nowych opon u wulkanizatora wymieniać wentyle na nowe.


Na co ma wpływ ciśnienia w oponie?

  • Na amortyzacjÄ™ - komfort jazdy

  • Na kierowalność - bezpieczeÅ„stwo

  • Na przyczepność - droga hamowania

  • Na opory toczenia - zużycie paliwa

  • Na odporność opony na uszkodzenia - bezawaryjność

  • Na nagrzewanie siÄ™ opony

  • Na przebiegi.

 

NajdÅ‚uższe przebiegi uzyskujÄ… opony wówczas, gdy pracujÄ… w optymalnych warunkach, gdyż tylko wtedy czoÅ‚o bieżnika przylega do podÅ‚oża na caÅ‚ej szerokoÅ›ci. Optymalne ciÅ›nienie powietrza w oponie zapewnia wymagany komfort jazdy przy najmniejszych oporach toczenia. 

CiÅ›nienie powinno być sprawdzane regularnie co 14 dni na zimnych oponach. Należy pamiÄ™tać także o oponie zapasowej. 

NiewÅ‚aÅ›ciwe ciÅ›nienie powoduje przedwczesne oraz / lub nierówne zużycie bieżnika. 


Myjki wysokociÅ›nieniowe mogÄ… uszkodzić oponÄ™. 

SprzÄ™t myjÄ…cy wykorzystujÄ…cy wysokie ciÅ›nienie stosowany w myjniach samochodowych może spowodować uszkodzenia opon, jeÅ›li strumieÅ„ wody znajdzie siÄ™ zbyt blisko nich. Producent opon zalecajÄ… zachowanie bezpiecznej odlegÅ‚oÅ›ci, minimum 20 cm, pomiÄ™dzy dyszÄ… spryskiwacza a oponami. W przeciwnym wypadku sprzÄ™t wysokociÅ›nieniowy może spowodować uszkodzenia Å›cianek bocznych opon. 

Również stosowane w myjni detergenty mogÄ… być niebezpieczne. Jeżeli dostanÄ… siÄ™ pomiÄ™dzy oponÄ™ i felgÄ™ wówczas ogumienie może przemieszczać siÄ™ na feldze podczas hamowania lub przyspieszania. 



Uszkodzenia opon i przedÅ‚użanie ich żywotnoÅ›ci 

Większość uszkodzeń jest spowodowanych przez niewłaściwe ciśnienie powietrza w oponach, z tego powodu zalecane jest sprawdzanie ciśnienia, raz na dwa tygodnie.

Na stopieÅ„ zużycia opon wpÅ‚ywa styl jazdy. Ostrożne i zrównoważone prowadzenie samochodu jest korzystne zarówno dla opon jak i Å›rodowiska. NagÅ‚e przyÅ›pieszanie, ostre hamowanie z zablokowanymi koÅ‚ami znacznie skraca czas życia opon.

Jazda po bezdrożach, nierównych nawierzchniach, najeżdżanie na wysokie krawężniki także może prowadzić do powstania widocznych albo ukrytych uszkodzeÅ„.

Nagłe wibracje odczuwane na kierownicy mogą świadczyć o uszkodzeniu opony. W takiej sytuacji zawsze należy przerwać jazdę oraz dokładnie sprawdzić stan opon, a w przypadku braku widocznych uszkodzeń, odwiedzić najbliższy zakład wulkanizacji.

Niedostosowanie prędkości jazdy do obciążenia może mieć taki sam efekt jak jazda pojazdu przy niskim ciśnieniu powietrza w kole.

W celu przedÅ‚użenia żywotnoÅ›ci opon należy przekÅ‚adać je z przodu na tyÅ‚ oraz vice versa co 10 000 km. Zmiana opon z letnich na zimowe jest doskonaÅ‚Ä… okazjÄ… do zmiany ich pozycji. Dodatkowo zalecane sÄ… również zmiany po przekÄ…tnej, tak aby odwrócić kierunek ich rotacji (nie można stosować tej reguÅ‚y do opon kierunkowych). W takim przypadku zawsze należy sprawdzić wyważenie kóÅ‚. 



Oznaczenia na oponach - indeks prÄ™dkoÅ›ci i noÅ›noÅ›ci 

Każda opona, niezależnie od producenta, posiada oznaczenia charakteryzujÄ…ce jej typ i przeznaczenie. Oznaczenia te sÄ… zunifikowane, W tym miejscu wyjaÅ›niamy znaczenie i podajemy możliwe wartoÅ›ci dla indeksów dopuszczalnych prÄ™dkoÅ›ci i noÅ›noÅ›ci opon. Indeksy te znajdujÄ… siÄ™ najczęściej zaraz po oznaczeniach szerokoÅ›ci opony, wysokoÅ›ci profilu i Å›rednicy obrÄ™czy. PrzykÅ‚adowe oznaczenie z dopuszczalnym obciÄ…zeniem 615 kg na oponÄ™,
przy maksymalnej prędkości 270 km/h.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indeks noÅ›noÅ›ci to wspóÅ‚czynnik, który okreÅ›la maksymalne dopuszczalne obciążenie dla jednej opony przy maksymalnej dopuszczalnej dla danej opony prÄ™dkoÅ›ci.
Przykład: indeks nośności 91. Gdy opona ma indeks nośności 91 oznacza to, że maksymalne obciążenie na jedną oponę nie możne przekroczyć 615 kg. Gdy pomnożymy tę wartość przez ilość opon w aucie uzyskamy wartość nieznacznie większą niż dopuszczalna masa całkowita naszego pojazdu z pełnym obciążeniem. Informację na ten temat możemy znależć w dowodzie rejestracyjnym w polu F1
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indeks prÄ™dkoÅ›ci opony stanowi część oznaczenia indeksowego i zapisany jest literÄ…, wskazujÄ…cÄ… maksymalnÄ… prÄ™dkość wyrażonÄ… w km/h, przy której opona może przenosić dopuszczalne obciążenie.
 

bottom of page